Bitcoin jest „bezcenny“, mówi były Goldman Sachs Exec.

Były zarządzający makrofunduszem hedgingowym Raoul Pal wyjaśnia w najnowszym wydaniu biuletynu „Global Macro Investor“ (GMI), dlaczego uważa, że Bitcoin jest „bezcenną rezerwą i zabezpieczeniem“.

Przed założeniem w 2005 r. serwisu badań nad strategią makroekonomiczną i inwestycyjną GMI, Pal współzarządzał GLG Global Macro Fund w Londynie dla globalnej firmy zarządzającej aktywami GLG Partners (która obecnie nazywa się „Man GLG“). Wcześniej Pal pracował w Goldman Sachs, gdzie współzarządzał działalnością sprzedażową europejskich funduszy hedgingowych w zakresie Equities and Equity Derivatives.

Obecnie Pal jest również dyrektorem generalnym kanału wideo Real Vision, którego był współzałożycielem w 2014 roku.

W wydaniu biuletynu GMI z kwietnia 2020 roku Pal wyjaśnił, dlaczego uważa, że Bitcoin, który nazywa „przyszłością“, może mieć wycenę na 10 bilionów dolarów w przyszłości.

W tym numerze Pal powiedział, że pomysł wyceny Bitcoin Rush na 10 trylionów dolarów nie jest tak szalony:

„Przecież to nie jest tylko waluta czy nawet sklep z wartością“. Jest to cały zaufany, sprawdzony, bezpieczny system finansowy i księgowy o wartości cyfrowej, który nigdy nie może być stworzony poza algorytmem kryptograficznym…

„To nic innego jak przyszłość całego naszego systemu wymiany, a także samych pieniędzy i platformy, na której one działają.“

W najnowszym biuletynie GMI, po raz kolejny, Pal mówi o Bitcoinie.

Po pierwsze, poleca trzy książki, które pomogą jednemu z nich lepiej poznać Bitcoina: „The Bitcoin Standard“, „The Internet of Money“, i „The Internet of Money Volume Two: A Collection of Talks by Andreas M. Antonopoulos“.

Następnie, Pal mówi, że Bitcoin jest „bezcenny“, ponieważ „jego podstawową wartością jest to, że jest najtwardszą formą pieniędzy, jaką kiedykolwiek wymyślono“.

Coś, co ma skończony stały zapas i jest niesamowicie bezpieczne, ma prawdziwą wartość. Fakt, że jest podzielny, przenośny, przekazywalny i wymienialny, sprawia, że potencjalnie ma większą wartość niż jakikolwiek inny sklep z bogactwem lub jakąkolwiek inną formą pieniędzy.

Następnie Pal wyjaśnia, dlaczego jego zdaniem Bitcoin jest tak wielką rezerwą i zabezpieczeniem aktywów:

Mówi, że chociaż obecnie obligacje rządowe (zwłaszcza amerykańskie Treasurys) są „aktualnym zabezpieczeniem dla świata“, to jednak wszystkie luzowania ilościowe (QE) dokonywane przez banki centralne doprowadziły do dewaluacji zabezpieczeń w czasie i „nienormalnie“ niskich kosztów zabezpieczeń (co oznacza niekończący się cykl zadłużenia).

Pal twierdzi, że Bitcoin jest „najbardziej pożądaną“ formą zabezpieczenia z dwóch powodów:

Ponieważ banki centralne nie mogą tworzyć z niego tyle, ile chcą (w przeciwieństwie do waluty fiat), jego wartość rośnie podczas „niedoborów zabezpieczeń (recesji)“, co oznacza, że tylko najsilniejsi wierzyciele będą mieli do niego dostęp, dzięki czemu cykl koniunkturalny automatycznie wyeliminuje najsłabszych.
Ta sama technologia łańcucha blokowego, która umożliwia istnienie Bitcoin „zmniejsza ogromne ryzyko czarnego łabędzia, kto jest właścicielem czego“.
Następnie Pal wskazuje, że aby Bitcoin stał się aktywem zabezpieczającym, potrzebuje tylko krzywej dochodowości, i że jest materią czasu, zanim będziemy w stanie „ustalić preferencje czasowe dla Bitcoin ponad 30 lat lub więcej, tak jak obligacje“.

Dla Kumpla, to jest Bitcoin’s killer app:

Zgaduję, że Bitcoin będzie handlował po stawkach wyższych niż obligacje, nie z powodu ryzyka kredytowego czy inflacji – Bitcoin nie cierpi na żadne z nich – ale dlatego, że wartość tego zabezpieczenia jest warta więcej z powodu jego „szczerości“. Właściciele Bitcoinu otrzymają nagrodę za posiadanie najlepszego zabezpieczenia. W obecnym systemie, właściciele wysokiej jakości zabezpieczeń są karani niższymi stawkami.

Wreszcie, Pal mówi, że chociaż Bitcoin może stać się formą pieniędzy w przyszłości, „z jego spodziewaną wartością w przyszłości tak wysoką, nie ma motywacji do wydawania go, tylko gromadzić go jako aktywa rezerwowe, które doceniają w czasie“.

Jedną ze znanych osób, która uważa komentarz Pala na temat Bitcoin za bardzo interesujący, jest współzałożyciel BitMEX-u Arthur Hayes:

Comments are disabled